Cuceritor al pistelor de curse

Redactorii îi mulțumesc lui Vitaly Milyakov, tatăl lui Nikita, pentru materialul oferit.

9 APRILIE 2011 ARABUL UNIT EMIRĂ ELIMINAT CAMPIONATUL DE KARTING MAX ROTAX, CONSTITUIT DIN 12 ETAPE ȘI PRIN LOCUL TREI ÎN TREI CETĂȚI DIN ȚARA - AL AIBU. RACER DIN RUSIA NIKITA MILYAKOV ocupă locul I în CLASA ROTAX MAX JUNIOR LA ULTIMA Etapa a 12-a și locul 4 în campionat. ULTIMA ETAPE DE CARTE DE CARTE A FOST PĂSĂRĂ ÎNTRE CONFIGURAREA RUTEI FINALE GRANDE - ACELAȘI CARE FINALUL MARE AL ACESELOR CLASE va fi pasat în NOIEMBRIE DIN ACEST AN.

Campionatul UAE de kart din clasele Rotax Max, sau UAE Rotax Max Challenge, se desfășoară din octombrie până în aprilie și constă din 12 etape, dintre care șapte se desfășoară în Al Ain, patru în Dubai și una în Abu Dhabi. În funcție de vârsta piloților, în competiții sunt reprezentate mai multe clase - Cadet, Rotax Max Junior, Rotax Max Senior, Rotax Max Master și DD-2. La Campionat participă piloti din întreaga lume care locuiesc în prezent în Emiratele Arabe Unite și țările din Golf (și nu numai) și au o licență națională sau internațională de curse. Acest lucru oferă acestor competiții un extraordinar spirit de luptă pe fiecare centimetru al piesei și al divertismentului.

În sezonul trecut la Campionatul de Karting din Emiratele Arabe Unite, a participat singurul reprezentant al Rusiei și al țărilor CSI - Nikita Milyakov. Tânărul sportiv a început kartingul în Tyumen la vârsta de 12 ani și a participat la Cupe ale districtului federal Ural (districtul federal Ural) ca parte a echipei Tyumen KDT numită după A. M. Kizhevatova sub îndrumarea antrenorului Alexander Ovechkin. Nikita și-a continuat cariera de curse în 2010, la Moscova, ca parte a centrului de pregătire Leader, sub îndrumarea antrenorilor Serghei Kononov și Anton Kononov, unde a luat parte la două etape ale campionatului de karturi RAF din clasa Rotax Max Junior.

Mai departe, datorită familiei care s-a mutat în Dubai (Emiratele Arabe Unite), Nikita nu a putut încheia sezonul început în Rusia, dar a putut participa la Campionatul de Karting UAE din clasa Rotax Max Junior, iar din prima etapă, 1 octombrie 2010, s-a alăturat luptei. Deja în a treia etapă a Campionatului, Nikita a ocupat locul trei și a urcat pe podium, iar în etapele următoare a fost foarte aproape de lideri. Dar nu totul a mers atât de lin.

„Ziua neagră” a fost a 10-a etapă a competiției, desfășurată pe 18 martie anul acesta la Dubai. Nikita a ocupat o poziție bună la începutul primei curse în faza de încălzire și l-a depășit deja pe lider atunci când a existat o legătură cu mașina sa. Cart Nikita un glonț a zburat în perete înainte de prima întorsătură a drumului. Nu numai suspensia a suferit lovitura, dar coloana de direcție nu a reușit. Din fericire, totul a funcționat cu pilotul, fără daune. Echipa „Al Ain Racing” (Al Ain Racing), care este Nikita, a reușit să pregătească cărțile accidentate pentru cursa pre-finală, unde Nikita a reușit să se despartă de locul trecut la al patrulea.

În final, a fost planificat să se dezvoltegrăbiți-vă și urcați pe podium când la a doua tura pe primul tur al cursei, în „blocajul” rezultat, mașina a suferit din nou daune, „incompatibile cu continuarea cursei”. Dar după cum se spune - „eșecurile se întăresc”, iar ultima etapă a 12-a a Campionatului a fost o confirmare a acestui lucru. Nikita a câștigat cursa într-un stil fantastic, trecând de la ultimul loc la primul, înaintea sezonului medaliatul de argint Piers Pakenham Walsh, care a terminat pe locul doi în cursă, și campionul sezonului Abdullah Al Rawahi, care nu a putut decât să urce pe treapta a treia a piedestalului. Conform rezultatelor sezonului 2010-2011, Nikita Milyakov a ocupat locul 4.

În octombrie a acestui an, Nikita va împlini 16 ani și intenționează să-și continue performanțele în următoarea clasă a Campionatului de Karting UAE - Rotax Max Senior. În noiembrie 2011, circuitul internațional Al Ain, circuitul internațional, va găzdui marea finală a seriei internaționale Rotax Max, unde campioni din toată lumea îi vor identifica pe cei mai puternici din clasele lor. La competiția finală a seriei vor participa și călăreții din Rusia.

Le dorim succes și victorii strălucitoare!

Urmărește videoclipul: The House Of Da Vinci - Walkthrough Gameplay iOS Android STEAM - PART 2 (Mai 2024).