Tânărul rus câștigă aur la turneul de jiu-jitsu din Emiratele Unite

Sportivul rus Yan Khokholov a câștigat o medalie de aur la turneul de ju-jitsu de la Abu Dhabi.

Dubai, Emiratele Unite. Sportivul rus junior Yan Khokholov a obținut o medalie de aur la Campionatul Mondial de Jiu-Jitsu de la Abu Dhabi. Este raportat că rusul a luptat în categoria de greutate de până la 45 kg, iar în lupta finală l-a învins pe sportivul din Kazahstan Bekzhan Zhamanbai.

În total, la turneul dintre juniori, Yan Khokholov a obținut cinci victorii în cinci lupte: în două, victoria a fost acordată pe puncte, iar în trei - pentru desfășurarea eficientă a durerii sau a asfixierii sau a controlului de către participant, ceea ce a dus la predarea adversarului.

În total, echipa rusă a obținut 18 medalii de aur, 14 de argint și 19 de bronz la toate categoriile de vârstă și greutate la Campionatele Mondiale de juniori. Campionatul jujitsu continuă. În 23 și 24 aprilie, sportivii adulți concurează pe Arena Mubadala.