Dubai Ladies Masters: al 5-lea turneu de golf

Pentru al cincilea an consecutiv, brandul de ceasuri Omega a fost sponsorul principal al turneului de golf Dubai Ladies Masters, organizat la Dubai Emirates Golf Club. În mod tradițional, turneul se desfășoară sub patronajul prințesei Hayi Bint Al Hussein, soția șeicului Mohammed Bin Rashid Al Maktoum, vicepreședinte și prim-ministru al Emiratelor Unite și conducător al Dubaiului. Este singurul turneu de femei feminin din turneele de golf (LET) din întreaga regiune a Orientului Mijlociu.

Michelle Wie, actuala reprezentantă a brandului Omega, a participat la turneu printre alți participanți.

Primul premiu al turneului este o recompensă de 75 de mii de euro și un ceas coaxial OMEGA Seamaster Aqua Terra cu un diametru al carcasei de 34 mm, realizat din aur roșu de 18 ct cu curea din piele. Orice jucător care participă la turneu și intră în gaura primului hit va primi un premiu sub forma unui ceas coaxial OMEGA Seamaster Aqua Terra: carcasă de 34 mm din oțel inoxidabil și aur roșu de 18 ct cu curea din piele.

Conform rezultatelor competiției, chineza Shanshan Feng (al șaselea număr din clasamentul mondial) a câștigat turneul cu o marjă de cinci lovituri de la cel mai apropiat urmăritor.

Nativul din Guangzhou, în vârstă de 23 de ani, a trecut mai mult decât cu succes în toate cele patru runde ale competiției, cu rezultate de 66, 65, 67 și 67 de lovituri și, în general, a obținut 21 de lovituri sub „pereche”. Acest rezultat a fost recordul acestui turneu de șapte ani. Recordul anterior a fost cu 18 rezultate sub „pereche”. A fost instalat de Anika Sorenstam din Suedia și In Kyung Kim din Coreea de Sud.

Pe locul doi în turneu cu un scor de 16 lovituri sub „pereche” a fost luat Devi-Clare Shrifel, care a stabilit un record pentru o zi - 63 de lovituri în turul al treilea. Becky Brewerton și Carolyn Masson s-au așezat pe locul trei cu același rezultat cu 12 lovituri sub „pereche”.

Urmărește videoclipul: Paige Spiranac Omega Dubai Ladies Masters (Aprilie 2024).