Câștigător Zenit al meciului World Cup Dubai 2012

PETERSBURG „ZENIT” ÎNVĂȚĂ ECHIPUL OLIMPIC AL UZBEKISTANULUI „BUNEDKOR” CONTAȚIA 5-0 ÎN MATCHUL FINAL AL ​​TURNAMENTULUI CUP DUBAI 2012, CARE S-A APĂRUT ÎN AEOE.

În catargul final, „Zenith” în primele 15 minute a putut câștiga cu un scor mare, datorită unui nivel de pregătire clar mai mare, dar limitat la un singur gol marcat. Danko Lazovic a marcat un penalty pentru un fault al ultimului recurs. Portarul echipei naționale a Uzbekistanului, în propria boxă, l-a demolat pe Alexandru Bukharov, aproape că i-a provocat o accidentare gravă. Următorul obiectiv, publicul a trebuit să aștepte aproximativ o oră de timp de joc. În a doua repriză a doua repriză, datorită dublei Alessandro Rosina, „Zenith” a mărit scorul, care, în trei minute, a adăugat încă două goluri de la Danny.

În timp suplimentar, cunoscut pentru că a jucat pentru CSKA și „Torpedo” Alexander Heinrich, a organizat un mic spectacol. În primul rând, a încercat să efectueze o cascadă rară în fotbal, jucând un penalty. Această încercare s-a prăbușit. Arbitrul i-a oferit atacatorului posibilitatea de a îmbunătăți. Totuși, Heinrich nu a reușit să profite de a doua șansă, direcționând mingea mult mai sus decât poarta. În drum spre finală, „albastru-alb-albastru” a învins pe uzbekul „Bunyodkor” (2: 1) și echipa olimpică din Irak (2: 1).

După victorie, antrenorul principal Zenit, Luciano Spalletti, a declarat că este mulțumit de rezultat: "Am reușit să realizăm ceea ce plănuiam: să organizăm jocuri de înaltă calitate și să câștigăm liniște sufletească, ceea ce este atât de important. După finalul meciului, am mers la vestiar, deoarece premiul nu mă privește. Victoria este meritul băieților, pentru că ei au „câștigat-o”, au sacrificat-o, dar eu sunt doar spectatori. De obicei, spectatorii nu sunt premiați. Și am vrut să adaug că prețuim rezultatul pe care l-am obținut. Ne simțim minunat aici, în Dubai, în ceea ce privește condițiile al treilea, munca și în ceea ce privește organizarea competițiilor la care participăm ".

Pentru prima dată, Matchworld Cup a avut loc anul trecut la Dubai, iar datorită succesului competiției, s-a decis invitarea a 8 echipe de fotbal să participe la competiția din 2012. Mark Biolly, directorul Cupei, a declarat într-un interviu că concentrarea pe Dubai și prezența stadioanelor moderne bine dotate face orașul un loc minunat pentru evenimente sportive de acest nivel.