Motociclist se plimbă spre est

Pe 17 februarie, a avut loc un eveniment care va trece cu siguranță în istoria sporturilor din Emirate. Prima competiție de motocicliști din țară a avut loc pe circuitul Dubai. Cursa de instalare a campionatului de motociclete EAU, organizată de EMSF, a oferit tuturor posibilitatea de a împărtăși emoția competiției. Majoritatea participanților s-au prezentat pe biciclete standard.

Intrarea în circuit a fost gratuită; cursele de pregătire și calificare au avut loc dimineața, iar cursa în sine a început la 13.30. Evenimentul a fost acoperit de canalul de televiziune prin satelit Gear One. În total, programul a cuprins șapte competiții separate, fiecare dintre ele constând în curse de pregătire și calificare și două competiții de curse.

Campionatul într-un sport nou pentru țară a fost deschis tuturor călăreților de fier cu motoare cu doi sau patru cilindri. Mașinile nu ar fi trebuit să fie modificate în comparație cu proiectarea standard. Permise doar modificări cosmetice, cum ar fi luminile în mișcare. Toate motocicletele ar putea atinge viteze de până la 285 km / h, accelerând până la „țesut” în 2,5 secunde.

„Aceste curse au devenit nu doar o priveliște spectaculoasă, ci și unul dintre cele mai importante evenimente sportive din lume”, a spus Matthew Normann, EMSF Events Events și Club Work Manager.

Urmărește videoclipul: Romania pe motociclete, un documentar altfel #CalatoresteCuMine (Mai 2024).