O echipă din Emiratele Arabe Unite a oprit un pas de la câștigarea campionatului mondial al cluburilor

Real Madrid a devenit campion mondial de fotbal al cluburilor, învingând echipa din Emiratele Arabe Unite.

Real Madrid a învins echipa clubului emirat Al-Ain (4: 1) în finala campionatului mondial de cluburi.

Scorul a fost deschis de mijlocașul croat „Real” Luca Modric în minutul 14 al meciului. Înainte de pauză, clubul spaniol nu a reușit să mărească avantajul scorului. Dar deja în a doua repriză, cremosul a lovit de trei ori porțile clubului emiratului. Au marcat spaniolul Marcos Lloriente (minutul 60) și fundașul Sergio Ramos (minutul 78). Al Ain a marcat un alt gol în propria poartă. Singura minge la Madrid a fost marcată de legionarul japonez al clubului Emirat Tsukas Siotani.

Clubul din Madrid și-a clasat a patra victorie în turneu. În același timp, cremoasa a câștigat trofeul pentru a treia oară la rând. Astfel, „Real” a bătut „Barcelona” catalană în numărul de victorii la Cupa Mondială a cluburilor. În total, Real Madrid a participat la turneu de cinci ori.

Câștigătorii turneelor ​​de club din fiecare din cele șase confederații vorbesc la KChM. Pe lângă Real și Al Ain, au participat la tragerea curentă la Argentina Plate, River Mexican, Guadalajara, japonezii Kashima Antlers, Esperance din Tunisia și neozeelandezul Tim Wellington. Real Madrid a început calea turneului din semifinale, unde a învins-o cu 3-1 pe Kashima Antlers.